חינוך גורים

את הגור החמוד אנחנו מביאים הביתה בגיל שמונה שבועות בערך, ולפני שהוא לומד לקפוץ דרך גלגל בוער, ללכת על חבל דק ולנגן על פסנתר, כדאי לחנך אותו למספר דברים בסיסיים כבר מגיל צעיר - לתועלת כל הצדדים. כדי להצליח בכך, יש לגשת למלאכה תוך שילוב של סבלנות, נחישות ומדיניות של שכר ועונש. חשוב לזכור שהכלב לא מבין עברית (גם בשפות אחרות הוא מתקשה) לכן יש לפנות אליו במילים פשוטות ובודדות, ובהקשר לפעולה אחת בלבד בזמן נתון, ולא לפצוח בנאומים והסברים ארוכים על דעתכם ורצונותיכם ממנו. כאשר הגור מבצע את הנדרש, אנחנו נותנים לו חיזוק חיובי כלומר עידוד בצורה של ליטוף, ומחמאות לרוב כמו "כלב טוב", וכמובן לא לשכוח שהוא ממש מצטיין לתת לו חטיף טעים המתאים לכלב. הגור לא אמור להבין מיד מה רוצים ממנו. תקיפות מוגזמת עלולה לפג

הזנת חיות מחמד

בשעות הערב ישבנו כל המשפחה ושוחחנו בנחת, וברקע בטלוויזיה נראו מספר פרסומות, לפתע זינקו אמיר ואלון (ילדי הנבונים) הצביעו על הנער השוכב על גבו ואוכל חטיף, וצעקו בלהט "אסור לאכול ככה". אכן הרגלי אכילה נכונים הם בעלי חשיבות רבה, וכדאי שנאמץ כמה כללים בהזנת חיות המחמד.הזנה נכונה היא חיונית לתהליך גדילה תקין ולשמירת הבריאות של בעל החיים. יש להקפיד על איזון בין המרכיבים השונים שבתפריט: חלבונים, שומנים, פחמימות, ויטמינים, ומינרלים. החלבונים חשובים לבניית הגוף הם מהווים את המרכיב העיקרי בשרירים, עצמות , דם, עור שיער וכדומה. השומנים והפחמימות מהווים את מקור האנרגיה (תפקיד הדלק במכונית) ומאפשרים את פעולות הגוף כמו הליכה ריצה וקפיצה. הויטמינים והמינרלים חשובים לביצוע הפעילות הכימית והאנזימטית שבגוף, ומש

"מומחים" – וטעויות נפוצות

המצב היה לא נעים, על שולחן הטיפולים שכב בשקט בוני הכלב החסון, אולם ניכר היה שהוא סובל מכאבים עזים. מזה כמה ימים שהכלב חולה, הוא הקיא ושילשל, הלך ודעך. עד שיוסי הבעלים, אשר החשיב את עצמו כמומחה גדול, ובעל ניסיון של שנים רבות בגידול כלבים. הבין שאכן הוא צריך עזרה של ווטרינר. 

לאחר שיחה קצרה, החלה להתברר הבעיה, לפני כמה ימים הכלב קיבל לארוחת הערב מנה נכבדה של עצמות עוף. למחרת כאשר החלו ההקאות, יוסי החליט, שהכלב ירפא את עצמו על ידי אכילת דשא, למרבית תדהמתו המצב לא השתפר, אלא התדרדר במהירות. 

בבדיקה ובצילום נתגלו עצמות אשר בפגעו במעי, גרמו לפציעה ולזיהום קשה. בוני נזקק לניתוח חירום אשר הציל את חייו. ויוסי נזקק להסברים ארוכים אשר פגעו קצת בגאוותו כמגדל כלבים, אך הוסיפו לו ידע רב. 

מקרה זה הביא

גורי חתולים נטושים

הצלצולים בדלת היו מהירים ונמרצים, ואכן בפתח המרפאה עמדו שלשה ילדים נסערים ונרגשים, מחזיקים בהתלהבות רבה קופסת נעליים קטנה, מעבירים אותה מיד ליד, נותנים עצות אחד לשני ולא מסירים את מבטם מהקופסה אפילו לשניה אחת, לאחר שהצלחתי להרגיע מעט את הרוחות, הנחנו את הקופסה על השולחן, והצצנו פנימה. 

מה שמצאנו אישר את שחששתי. במרכז שכבו צמודים 4 גורי חתולים זעירים, בגודל מספר סנטימטר, עדיין עיוורים ומיבבים חלושות. הגורים היו אמנם קטנים, אך הבעיה גדולה והסברים ארוכים. 

החתול הינו חיה בודדת בטבע, אין הוא חי בלהקות כמו הכלב או הזאב. הזכר והנקבה נפגשים רק שהנקבה מיוחמת, ולאחר ההיזדווגות הזכר הולך לו לדרכו שמח וטוב לב, ומשאיר את הטיפול בגורים העתידים להיוולד בידיה האמונות של האם. 

ואכן כתשעה שבועות לאחר המפג

אכילה של גורמים מזיקים

מזה אלפי שנים ברחבי העולם כולו, הורים אחראים מנסים לחנך את הילדים להתנהגות נאותה ליד שולחן האוכל. מי מאתנו לא שמע את הפתגם של חז"ל אין משיחין בשעת הסעודה או לחלופין את ההערות של ההורים תאכל בפה סגור, תלעס היטב לפני שאתה בולע, סבלנות אף אחד לא רודף אחריך. אולם במקביל אצל עולם החיות במשך מיליוני שנה חינוך קפדני של ההורים אומר להם בדיוק ההפך. אין זמן, אם לא תאכל מיד יחטפו לך את האוכל, לעיסה זה מיותר, מלא את הקיבה במהירות רבה כל עוד יש אוכל. אכן החומציות בקיבתם של חיות המחמד גבוהה והם יכולים להסתדר עם כמויות גדולות של מזון הנבלע כמעט בשלמותו. עקב הביות והשינוי באורח החיים של חיות המחמד, הרבה פעמים האינסטינקט והחינוך שקיבלו מההורים לא מתאים לסביבת החיים החדשה. הם אומנם מקבלים אצלנו הגנה טובה יות

בחירה של חיית המחמד

האושר היה גדול כל המשפחה הייתה במכונית בחזרה מהביקור בקיבוץ, לא ניתן היה לעצור את שטף המילים, כולם החליפו חוויות, וללא ספק כוכב הטיול היה שון, כלב הלברדור החסון של המארחים. הוא רץ עם הילדים ללא הפסק, החליק יחד איתם בבוץ שבין הממטרות, נתן להם לעשות בו כרצונם וכל מה שהוא רצה זה ליטופים וחיבוקים ללא סוף. המסקנה המתבקשת הייתה ברורה, מחר ורצוי מוקדם בבוקר מאמצים גור לברדור. זה המקום לעצור ולהסביר מספר דברים על אימוץ חיית מחמד. ראשית הקשר הוא ארוך ומחייב, לא ניתן להפסיק אותו כאשר לא נח יותר. או שבעל החיים בזקנתו אינו יותר חינני ועליז כפי שהיה בצעירותו, אלא עייף וזקוק לטיפול ולעזרה שלנו. מעבר לכך צריך לדעת שכל חיית מחמד זקוקה לטיפול ולתשומת לב, את הכלב למשל צריך לחנך לעשיית צרכים מחוץ לבית, ולא להר

כתבות נבחרות
כתבות אחרונות
  • Facebook Social Icon
אז מה היה לנו...
חפש עם Tags

עיצוב: 

©

קבלת קהל -  בבקרים: לפי תיאום מראש

אחר הצהריים: א' - ה': מ-16.30 עד 19:00

יום ו': מ-10.30 עד 15.00

ותמיד כדאי להתקשר מראש.

  • Facebook Social Icon