top of page

לידה-המלטה


האביב, תקופת הפריחה הלבלוב החיזור והאהבה כבר מאחורינו, הקיץ הופיע במלוא עוזו, הגיע הזמן להיות רציניים יותר לקבל את תוצאות האביב הסוער ולהתכונן ללידת הצאצאים.


תקופת ההריון אצל הכלבות והחתולות נמשכת כתשעה שבועות. בימים הראשונים לא מבחינים בשינוי במבנה גופה של הנקבה אולם לאחר השבוע השלישי הבטן מתחילה לגדול מעט, הפטמות גדלות אף הן, השיער סביבן נושר והן מקבלות צבע וורוד ובולט.

במשך החודש השני של ההריון תחול עליה בתיאבון לכן רצוי להעלות בהדרגה את כמות המזון. לקראת סוף ההריון כדאי לתת את אותו האוכל אשר נותנים לגורים ונקבות מניקות אשר עשיר באנרגיה, חלבונים, ויטמינים ומינרלים בעיקר סידן מספר פעמים ביום. בנוסף לכך צריך להכין את חדר הלידה. לא תמיד הכלבה או החתולה אכן יבחרו ללדת במקום שיועד לכך אבל בהחלט כדאי לנסות.

בוחרים פינה שקטה וחמימה של הבית, ומכינים ארגז מרופד ומספיק מרווח, כך שהאמא תוכל לשכב בו במלוא אורכה ועדיין יישאר מקום לגורים, דפנות הארגז צריכות להיות בגובה של מספר סנטימטר כך שלאמא תתאפשר כניסה ויציאה חופשית והגורים לעומת זאת לא יוכלו להתרחק ולהתפזר ברחבי הבית.


מגיע הרגע המאושר, אין צורך לארוז תיק ולרוץ לבית החולים, אין גם כל תועלת מהליכה עצבנית ימינה ושמאלה בפתח החדר. הן יודעות בדרך כלל להסתדר לבד. ממש לפני הלידה, תגלה היולדת חוסר מנוחה בולט, ירידה בתיאבון, וירידה קלה בטמפרטורת הגוף. הופעה של הפרשות מפתח המין מעידה שהלידה ממש קרובה. לאחר זמן מה נבחין בצירי הלידה בטנה תתחיל להתכווץ והגורים יתחילו לצאת בהפרש של 15 עד 30 דקות בין גור לגור. האם פותחת בשיניה את שקי העובר מנתקת את חבל הטבור, מלקקת בלשונה את הגור מחממת אותו בגופה, ומניחה לו לינוק את ארוחתו הראשונה.


אם אכן הלידה מתקדמת כמתואר אין צורך להתערב, אולם ישנם מצבים חריגים בהם דרושה התערבות ומתן עזרה. למשל עם שעתיים ויותר אחר תחילת הצירים לא מתחילה הלידה יש בכך סימן לדאגה. יתכן ומדובר בחולשה של האם או בגור גדול מהרגיל או מתנוחה לא תקינה של העובר, גם במקרה של רווח של שעתיים מאז יציאת הגור האחרון והיולדת עדיין ממשיכה להתאמץ חשוב לפנות בדחיפות לווטרינר.


במקרים בהם האם מגלה אדישות ולא מטפלת בגורים שזה עתה נולדו צריך לסייע להם, לנקות היטב את הידיים ולפתוח בעדינות את שק העובר, להוציא את הגורים לנקות להם את הפה והנחיריים כדי שיוכלו לנשום להחזיק אותם כאשר הראש פונה קלות כלפי מטה לנגב אותם ולהניח אותם קרוב לעטיניה של האם.


אם האמא העייפה לאחר הלידה לא מנתקת העצמה את חבל הטבור של גוריה חשוב לעשות זאת. קושרים חוט נקי ומחוטא באלכוהול או פולידין סביב חבל הטבור במרחק של 3 ס"מ מהגוף וגוזרים במספריים מעבר לקשר בצד המרוחק מהגוף.


כדאי להיות מוכנים, אבל אל דאגה ברוב המקרים האמא יודעת ועושה את כל מה שצריך לעשות.


מזל טוב.
בהצלחה

דר׳ שנקלר

מאת ד"ר שלמה שנקלר ©

כל הזכויות על המידע באתר זה שמורות לד"ר שלמה שנקלר - וטרינר © .

אין לשכפל, להעתיק, לצלם, להקליט, לאחסן במאגר מידע, לשדר או לקלוט בכל דרך או בכל אמצעי אלקטרוני, אופטי, מכני או אחר - כל חלק שהוא מן החומר המופיע באתר זה, חלקו או מקצתו, אלא ברשות מפורשת בכתב מאת ד"ר שלמה שנקלר.

Comments


bottom of page